Podcast

  • Piwo 0% - Jak JEST naprawdę?

    Tym razem zabieram Was w poznawczą podróż w (szeroko pojęty) świat bez(?)alkoholowy. Z mojego podcastu dowiecie się między innymi: Czy w ogóle istnieje "piwo" bezalkoholowe? Zwróćcie tu szczególną uwagę na kontekst prawny tego, czym jest piwo, a co nim nie jest! Czy piwo bezalkoholowe rzeczywiście może być jednym z najlepszych izotoników? Tu znaczenie ma "osmolalność". Osmolalność to miara liczby cząsteczek substancji rozpuszczonej w 1 kilogramie rozpuszczalnika. Czy piwem bezalkoholowym jesteśmy w stanie wpłynąć na swoje zdrowie i wzmocnić odporność? Czy tego typu piwo wpływa na jakość snu i wyniki sportowe oraz inne parametry życiowe? A jeśli tak, to dlaczego i od czego to zależy? Od piwa czy jego składników? Czy występują gdzieś poza piwem? Czy piwo bezalkoholowe może być drogą do tego, żeby zmniejszać używanie alkoholu? W jakim mechanizmie to działa, z czym się wiąże i jaka jest realna skuteczność tego efektu? Komu zagraża? Czy – jako konsumenci – rozumiemy konteksty i konsekwencje społeczne reklam alkoholi i na ile świadomie wybieramy produkty, które tylko teoretycznie mają 0%? Jaki jest potencjalny wpływ marketingu tych produktów na dzieci? Oraz najważniejsze - skąd można brać swoje polifenole? 🙂 Odcinek powstał dzięki wsparciu Patronek i Patronów. Jestem Wam ogromnie wdzięczny za wsparcie, które pozwala mi tworzyć bez konieczności poszukiwania dodatkowego finansowania. Jeśli widzisz wartość w mojej pracy, możesz mnie wesprzeć na: https://patronite.pl/andrzejsilczuk lub przez: https://buycoffee.to/andrzejsilczuk Wiedza przeglądowa aktualnego stanu nauki została zderzona z wykonanym przeze mnie badaniem na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków. Wyniki tego badania omawiam pod koniec odcinka. Chciałbym uprzejmie podziękować za wsparcie we współpracy przy przeprowadzeniu badania Ogólnopolskiemu Panelowi Badawczemu Ariadna https://panelariadna.pl/ Andrzej Silczuk Podcast, zapraszam serdecznie. Koniecznie podzielcie się komentarzem i przemyśleniami w związku z odcinkiem, dziękuję!🙏🏻

  • Z Pamiętnika Podróżnika - Piotr Jurkowski | Gdzie Bądź

    Piotr "Gdzie Bądź" Jurkowski, znany podróżnik, YouTuber i travel-influencer, opowiada o swojej decyzji porzucenia korporacyjnego życia na rzecz spontanicznych podróży po świecie, przy czym nie odcinając się od ich osadzonej korporacyjnej genezy. W rozmowie Piotr dzieli się kulisami prowadzenia na YouTube kanału "Gdzie Bądź", który tworzy wspólnie z żoną Zosią. Ten odcinek to również refleksja nad tym, dlaczego warto podróżować i odpowiedź na pytania: jak eksplorowanie nowych miejsc i kultur wpływa na samopoczucie, rozwój osobisty i budowanie relacji z innymi ludźmi oraz czy podróże pozwalają odkryć sens życia? Poznajcie sferę marzeń i wyzwań Gdziebsiów, a w szczególności tych, które napędzają podróżników do działania, jak i tych związanych z zachowaniem równowagi psychicznej podczas intensywnego stylu życia w drodze. Dowiecie się także, czy podróże mogą być remedium na codzienne troski. Mam nadzieję, że ten odcinek przyniesie wiele inspiracji i cennych wskazówek dla każdej osoby, chcącej spełniać marzenia i żyć pełnią życia. Media Piotra: https://www.youtube.com/c/GDZIEB%C4%84D%C5%B9 https://www.instagram.com/gdziebadz/ https://www.facebook.com/gdziebadz/?locale=pl_PL To Andrzej Silczuk Podcast, posłuchajcie… Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, proszę zaobserwujcie moje kanały na IG, YouTube oraz Spotify! Jeśli widzisz wartość w mojej pracy, możesz mnie wesprzeć na: https://patronite.pl/andrzejsilczuk lub przez: https://buycoffee.to/andrzejsilczuk Twoje wsparcie pozwala mi tworzyć! Serdecznie dziękuję każdemu, kto mnie nim obdarza! Postprodukcja: Michał Ziomek!

  • Jak ochronić dziecko przed przemocą? | Małgorzata Gołota

    Przemoc jest świadomym i zamierzonym działaniem, podejmowanym przez jedną osobę wobec drugiej, które, bazując na przewadze siły, narusza jej prawa i dobra osobiste, powodując szkody oraz cierpienie. Przemoc można uczynić lub współczynić również obojętnością lub zaniechaniem. Skrajnym przykładem przemocy jest jej skierowanie w stronę dzieci. A jej sprawcy rekrutują się zarówno spośród rówieśników, jak i osób dorosłych. Również tych, którzy mieli spełnić obowiązek opieki, zapewnienia bezpiecznych warunków rozwoju, z których większość nigdy nie odpowie przed prawem za swoje małe i te ogromne zbrodnie. Razem z Wydawnictwem FILIA i Małgorzatą Gołotą, dziennikarką, reportażystką i autorką niezwykle poruszających publikacji książkowych zmierzyliśmy się z tym tematem. To jest dyskusja o otaczającym świecie, gdzie poczucie osamotnienia bezgłośnie maszeruje z krzywdą. Czasem w naszym najbliższym otoczeniu. Próbujemy odpowiedzieć na fundamentalne pytanie: Jak ochronić dziecko przed przemocą? To Andrzej Silczuk Podcast, posłuchajcie… Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, proszę zaobserwujcie moje kanały. YouTube: https://www.youtube.com/@AndrzejSilczukPodcast Podcast: https://open.spotify.com/show/6ZeJZig3QosuEOgqIj13O5?si=Bc3VtQacTr6ent3kqWeWwQ Instagram: https://www.instagram.com/andrzejsilczuk?igsh=OTlvdGxoNTFoZTYy&utm_source=qr Jeśli widzisz wartość w mojej pracy możesz mnie wesprzeć na: https://patronite.pl/andrzejsilczuk lub przez: https://buycoffee.to/andrzejsilczuk Twoje wsparcie pozwala mi tworzyć!

  • Pop-nauka oraz Pop-psychologia

    Minął pierwszy rok mojego Andrzej Silczuk Podcast, blisko dwa lata od premiery Niemytych Dusz. Statystyki (dla mnie) są wspaniałe! Blisko 20 tysięcy odtworzeń każdego odcinka, podobnie osób obserwujących Podcast, łącznie 1,5 miliona odtworzeń odcinków z moim udziałem, jestem Wam wdzięczny. Za każdą chwilę poświęconą na słuchanie i reagowanie na to co mówię. Szczególne podziękowania kieruję w stronę osób wspierających mnie finansowo (Patronite), pozwalających na to, żeby moje hobby nie było aż tak mocno kosztowne dla mnie. Ukłony dla Michała Ziomka, który od kilku miesięcy dba o oprawę wizualną moich odcinków i postprodukcję. Dla każdej osoby komentującej, doradzającej i troszczącej się o to, żeby ten podcast był choć trochę również Wasz. No i gościom, za obecność i wytrwałość w odpowiadaniu na moje pytania. W odcinku jubileuszowym dorzucam siarki do ognia inkwizytorskiej miłości do pop-psychologii i pop-nauki. O tym dlaczego nie wolno manipulować dowodami naukowymi, pseudonaukowymi twierdzeniami symulować psychoterapii, by później publicznie zaatakować inkwizytorkę Kingę Rajchel. A także dlaczego nie wolno tworzyć czarnobiałych treści o substancjach psychoaktywnych, cytować źródeł naukowych, w których sami autorzy powątpiewają w wyniki, jako potwierdzonych, bezpiecznych i co gorsza ”dowiedzionych naukowo” tez,. Ponadto dlaczego niebezpieczne jest promowanie bzdur na temat grzybów, tylko dlatego, że w tej chwili, ten trend się po prostu dobrze klika… Otwieramy drugi rok Andrzej Silczuk Podcast… posłuchajcie. O muchomorach dosadnie piszą:https://www.ajpmonline.org/article/S0749-3797(24)00163-6/fulltext Bądźcie ze mną, proszę zaobserwujcie moje kanały. YouTube: https://www.youtube.com/@AndrzejSilczukPodcast Instagram: https://www.instagram.com/andrzejsilczuk?igsh=OTlvdGxoNTFoZTYy&utm_source=qr Możesz mnie wesprzeć na: https://patronite.pl/andrzejsilczuk lub przez: https://buycoffee.to/andrzejsilczuk Twoje wsparcie pozwala mi tworzyć!

  • Zaburzenia odżywiania się | dr Elżbieta Bonder

    Zaburzenia odżywiania to nadal obecny, często pomijany a narastający problem zdrowotny, wpływający na zdrowie fizyczne i psychiczne osób w każdym wieku. W tym odcinku, w wywiadzie z dr Elżbieta Bonder, cenioną specjalistką w dziedzinie chorób wewnętrznych od lat zajmującą się profesjonalnie leczeniem zaburzeń odżywiania się wiercimy w brzuchu najpopularniejszym stereotypom. Doktor Bonder dzieli się swoją wiedzą na temat przyczyn zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja (jadłowstręt), bulimia i kompulsywne objadanie się.Z tego odcinka dowiesz się, jakie są najczęstsze objawy zaburzeń odżywiania, jak rozpoznać wczesne symptomy anoreksji i bulimii, na co zwracać uwagę, czerwone flagi oraz jakie kroki podjąć, aby wesprzeć proces leczenia cierpiącej, między innymi na dokuczliwą bezradność osoby.W rozmowie poruszamy również kwestie dostępnych metod terapeutycznych, somatycznych i psychologicznych podejść do leczenia zaburzeń odżywiania, a także omawiamy skuteczne formy wsparcia osób zmagających się z problemami odżywiania się. Dr Bonder podkreśla, jak ważne jest wsparcie społeczne i edukacja w zakresie zdrowia psychicznego. Zyskaj cenne wskazówki, jak rozmawiać o zaburzeniach odżywiania z bliskimi i jak reagować na pierwsze objawy anoreksji lub bulimii.Odcinek powstał we współpracy z Galileo Medical.Sylwetkę Pani doktor Elżbiety Bonder można znaleźć m. in. tutaj:https://www.galileomedical.pl/jagiellonka-zespols/dr-elzbieta-bonderBądźcie ze mną, proszę zaobserwujcie moje kanały. YouTube: https://www.youtube.com/@AndrzejSilczukPodcastPodcast: https://open.spotify.com/show/6ZeJZig3QosuEOgqIj13O5?si=Bc3VtQacTr6ent3kqWeWwQInstagram: https://www.instagram.com/andrzejsilczuk?igsh=OTlvdGxoNTFoZTYy&utm_source=qrMożesz mnie wesprzeć na: https://patronite.pl/andrzejsilczuk lub przez: https://buycoffee.to/andrzejsilczuk