Andrzej Silczuk

Podcast

Andrzej Silczuk Podcast

Pośród 5 milionów podcastów na świecie, Andrzej Silczuk Podcast to propozycja dla osób zainteresowanych prowadzeniem stylu życia korzystnego zarówno dla ciała jak i umysłu. Andrzej Silczuk Podcast to prowadzony przez lekarza psychiatrę i dziennikarza radiowego program o Mental Health Lifestyle. Program tworzony jest we współpracy z Wami, Osobami słuchającymi, dla Was i Waszych bliskich. 

Ostatnie odcinki

 • A gdyby tak w szkole uczono dzieci psychologii?

  •• A gdyby tak w szkole dzieci uczono psychologii? •• Tym razem przygotowałem dla Was kolejny, pełny syntezy odcinek, w którym nie chcąc zaryzykować rozwodnienia tematu, zapraszam Was do przemyśleń, chcę sprowokować Was do dyskusji. Żyjemy w kraju, w którym już nie od kilku lat, ale od ponad dekady powtarza się o zapaści psychiatrii dziecięcej, gdzie kolejki do osób świadczących pomoc są tak duże, że dla niektórych dzieci i nastolatków robi się “za późno”. Czy zadawaliście sobie kiedykolwiek pytanie, jak mogłoby wyglądać Wasze życie, gdyby na jego wczesnym etapie, ktokolwiek odpowiedział Wam o emocjach, podpowiedział jak je rozpoznawać, nazywać, oswajać i jak sobie z nimi radzić, jak komunikować o swoich potrzebach i do kogo zwracać się z prośbą o pomoc? O tym co grozi psychologii i dlaczego psychologia potoczna, niegdyś zwana ludową stanowi dla niej największe zagrożenie, oraz jaką zmianę mogłoby wywołać objęcie edukacją psychologiczną najmłodszych posłuchajcie w najnowszym odcinku. Ostatnie pytanie: Czy po wysłuchaniu odcinka, w Was też uderzyło słowo “psychologia” po uszach? Czy w Was też budzi się niepokój, że to się nie uda, bo “ludzie (spoza tzw. bańki) nie przekonają się do psychologii”, bo słowo “psychologia” budzi lęk? - Bardzo dobrze. Dlatego właśnie chciałbym zaprosić Was by to zmienić, oswoić, oddemonizować społecznie, spopularyzować psychologię pozytywną edukując dzieci, które kiedyś będą dorosłymi, jak My teraz.  Dziękuję za wszystkie recenzje, gwiazdki i zaobserwowanie  kanałów 🥰 Spotify, Apple i YouTube. Każde z powyższych zwiększa zasięg podcastu i pomaga docierać moim treściom do szerszego grona słuchaczy. *** Cykl: psychopatologia dnia codziennego, psychoedukacja *** Odcinek powstał przy wsparciu @patronite zatem Partnerami tego odcinka są: Patronki i Patroni - dziękuję! ❤️ #dzieci #młodzież #edukacja #profilaktyka #zdrowie #health #psychologia  #andrzejsilczuk #andrzejsilczukpodcast

 • Dlaczego ty(le)jemy? | Agnieszka Węgiel

  Odżywianie się, obok dbania o sen należą do filarów zdrowego trybu życia. W drodze na skróty po szybko i smacznie potykamy się o kilogramowe kłody wpadając w bezradność i rezygnację. Gdy diety i aktywność fizyczna zawodzą, a w głowie depresyjne cechy myślenia podpowiadają, że "nie da rady", "już tak musi być", "jestem swoim rozczarowaniem", moje spotkanie z Agnieszką Węgiel, psycholożką i psychodietetyczką może dać Ci kilka odpowiedzi na pytania, które zadajesz sobie od dawna. Dlaczego tyjemy? Dlaczego tyle jemy? I na końcu, gdzie szukać pomocy i czemu nie na skróty. Partner odcinka: FitForMe.

 • Zdrowie i choroba. Primum non nocere.

  ••zdrowie i choroba•• Zdrowie stało się, obok Szczęścia KPI sukcesu. Czujemy się coraz zdrowsi, wreszcie modne stało się dbanie o siebie, nieco ignorując to, że nie mamy możliwości zapanować nad wszystkim. Chorować będziemy. Staramy się zapobiegać chorobom, a równocześnie uczestniczymy w bezprecedensowej w skali ostatniego stulecia chorobowości. Alarmuje się na temat chorób metabolicznych, statystyki na temat otyłości są przerażające. Spożycie alkoholu - 12 L czystego alkoholu (100%), na głowę mieszkańca Polski (licząc populację od 15 roku życia) to rekord wszechczasów. Dwanaście litrów spirytusu to - 30 litrów wódki, to niemal 0,75L wódki tygodniowo. W tym samym czasie, gdy promujemy zdrowie, pojawia się przeciwfala normalizacji zachowań szkodliwych, “prozdrowotnego” używania substancji, objadania się jako przejawów świadomego stylu życia. A gdzie w tym wszystkim jakość życia? Ten syntetyczny odcinek nie odpowie na wszystkie pytania. Zamiast tego ma uruchomić Cię do własnych przemyśleń i poszukiwań. Posłuchajcie. Zapraszam Was do klubu: po pierwsze, nie szkodzić (sobie). Posłuchajcie na Spotify, Apple Podcasts, YouTube. Dziękuję za wszystkie recenzje i obserwacje kanałów 🥰 *** Cykl: psychopatologia dnia codziennego, psychoedukacja *** Partnerami tego odcinka są: Patronki i Patroni - dziękuję! ❤️

 • Trudny duet: smutek i zmiana.

  Czy wiesz, że blisko 80% rodziców odczuwa smutek po urodzeniu dziecka, a na całym świecie co dziesiąta osoba w połogu, cierpi z powodu depresji poporodowej? Blisko milion osób rocznie odbiera sobie życie z powodu samobójstwa, które jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów u młodych ludzi. Depresja to jedna z najbardziej egalitarnych chorób. Może dotknąć każdą osobę, w każdym miejscu na ziemi i na każdym etapie życia. Jej głównym substratem jest smutek. Najczęstszą z przyczyn smutku, jest zmiana i towarzysząca jej utrata. Poznajcie ten trudny duet. Smutek i zmianę.

 • Prolog: Dlaczego ludzie chcą robić podcasty?

  Obecnie na świecie jest ich 5 milionów. Wyprodukowano ponad 70 milionów odcinków. Czy zastanawialiście się kiedyś skąd wzięła się moda na podcasty? W tym odcinku opowiem Wam o tym kim jestem, o czym będzie mój podcast, oraz podzielę się z Wami wynikami, krótkiego badania środowiska podcasterek i podcasterów, którzy odpowiedzieli na jedno proste, ale zasadnicze pytanie. Dlaczego ludzie w ogóle chcą robić podcasty?