Andrzej Silczuk

Podcast

Andrzej Silczuk Podcast

Pośród 5 milionów podcastów na świecie, Andrzej Silczuk Podcast to propozycja dla osób zainteresowanych prowadzeniem stylu życia korzystnego zarówno dla ciała jak i umysłu. Andrzej Silczuk Podcast to prowadzony przez lekarza psychiatrę i dziennikarza radiowego program o Mental Health Lifestyle. Program tworzony jest we współpracy z Wami, Osobami słuchającymi, dla Was i Waszych bliskich. 

Ostatnie odcinki

 • Czy wszyscy jesteśmy Lękowi? Arkadiusz Lorenc

  Jakie są źródła, jakie koszty a jakie mogą być korzyści z odczuwania lęku? Co może uruchomić autora do napisania książki? Jak robi się takie reportaże? Czy własne doświadczenia pomagają, czy utrudniają eksplorowanie tematu i dlaczego warto czytać książki, w których możemy się poprzyglądać sobie samym. Moim Gościem jest Arkadiusz Lorenc, dziennikarz i reportażysta, autor "Lękowi" Prószyński i S-ka (Wydawnictwo Prószyński Media). Posłuchajcie...

 • Czy odcienie zieleni terapii konopnej muszą być czarno-białe?

  W spolaryzowanym świecie czarno-białych opinii terapia konopna stała się tylko kolejnym obszarów przepychanek na temat tego, kto ma rację. Strony nie chcą się słuchać, przyjmując w miejsce dialogu postawę represywnej tolerancji, założenia, że to “my”, nie “oni” mamy rację. W końcu podczas przepychanek dopuszczono się unieważnienia człowieka - pacjenta. Człowiek - pacjent to postać szukająca pomocy i sięgająca po wszelkie możliwe środki, by uzyskać ulgę w cierpieniu. Ale człowiek - pacjent to również osoba, która na skutek działania substancji poniosła szkodę.  Profile terpenowe, stosunek THC do CBD, dodatki kannabinomimetyków (syntetycznych uszlachetniaczy) stały się pociskami w argumentacji przekrzykiwania się o to kto ma rację. Tymczasem na rynku pojawiają się na tle tego ambarasu, jak z trampoliny kolejne okazje do tego, by uszczknąć kawałek finansowego tortu. Apteki bezprecedensowo proszą o to, by zapytać ich farmaceutów o medyczną marihuanę oklejając drzwi wejściowe takimi zaproszeniami. Pojawiły się firmy oferujące kursy za kilka tysięcy złotych, których zwieńczeniem może być uzyskanie tytułu: terapeuty konopnego (kod zawodu: 323090 - czyli “pozostali praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii”). Na rynku, obok piw konopnych i alkoholi wysokoprocentowych, napojów typu mate z dodatkiem konopi, wraz z popularnością teorii terpenowych dostępna jest już woda z dodatkiem terpenów, a rynek recept na medyczną postać środka rekreacyjnego rośnie w tempie lawinowym. W pierwszym kwartale bieżącego roku wydano blisko połowę wartości zeszłorocznej. W nagraniu 20. odcinka mojego podcastu (ale ten czas leci!) postarałem się połączyć sznurki miniserii. W tym odcinku dowiecie się, dlaczego wybrałbym legalizację nad dekryminalizacją i co najważniejsze - dlaczego.  Zapraszam Was do komentowania, dużej aktywności w moich kanałach tutaj, na Spotify oraz You Tube. Buldożer algorytmu bardzo zawęził mój zasięg, ale można to obejść poprzez liczne udostępnienia, komentarze, serduszkowania, obserwacje kanałów.  Dziękuję również Wam, Patronkom i Patronom za serce i cierpliwość i za zaufanie. Dzięki Wam  mogę tworzyć w swoim niezależnym zarówno lokalowo jak i finansowo studiu.  Wkrótce kolejne odcinki!

 • Jak łatwo dostałem receptę na Medyczną M.? e-Recepta w 15 minut.

  Dane Centrum e-Zdrowia donoszą o ponad stu tysiącach użytkowników. W przeliczeniu na jednego zarejestrowanego pacjenta korzystającego z preparatów medycznej m. (tej na receptę) średnio jedna osoba otrzymuje recepty na około 40 gramów rocznie. Producenci mówią o około 300 tysiącach użytkowników. Przemysł konopny stanowi dzisiaj istotny udział rynku w biznesie. Nie ominęło to rynku świadczeń medycznych. O tym jak wygląda ten proces i gdzie wytyczona jest granica pomiędzy zdrowiem, leczeniem a bezpieczeństwem pacjenta - w najnowszym odcinku Andrzej Silczuk Podcast.  Odpowiadając na tytułowe pytanie: zdecydowanie zbyt łatwo.

 • Czy marihuana to narkotyk, cudowny lek czy promotor używania substancji [GATEWAY DRUG]?

  Przedmiot kontrowersji i pełnych emocji debat. Marihuana, przez jednych widziana jest jako narkotyk, inni widzą w niej niewinną używkę, dla części to środek leczniczy, dla niektórych nawet graniczący skutecznością i zastosowaniem z panaceum. Od lat w bałaganie definicji jedni walczą o jej legalizację, inni mówią o legalizacji myśląc o dekryminalizacji (depenalizacji), a profilaktycy uzależnień zaniepokojeni alarmują. Głosy nikną w obliczu nadziei na nowe, skuteczne i bezpieczne leki. Tymczasem globalnie rośnie liczba osób, które ją używają. Podobnie w Polsce, w ostatnich miesiącach istotnie przyspieszył wzrost rynku medycznej marihuany. Zapraszam Was do wysłuchania i obejrzenia pierwszego z trzech odcinków w mini serii poświęconej kannabinolom. W tym odcinku poruszam również koncepcję promotora używania substancji (Gateway drug) oraz to jaka substancja w Polsce jest największym promotorem.

 • Czy wszyscy jesteśmy uzależnieni od telefonu?

  Małe, acz potężne urządzenia. Czy to już totalnie zdigitalizowana codzienność, czy jeszcze styl życia? Jak się czujecie, gdy tracicie zasięg transferu danych internetowych? A czy Wy usłyszeliście kiedykolwiek, że zbyt dużo czasu spędzacie z telefonem w dłoni? Jak rozpoznać i rzetelnie ocenić skalę tego problemu u siebie? Czy wobec małych, codziennych czynności, możemy zrobić coś więcej dla siebie? Zapraszam Was do obejrzenia/wysłuchania odcinka i gorącej dyskusji w komentarzach. Najważniejsze - Jak sobie radzicie i jakimi metodami próbujecie ograniczać swój czas z tym urządzeniem? Moja odpowiedź znajdzie się w pierwszym komentarzu. *** Odcinek powstał dzięki wsparciu Patronek i Patronów, z całego serca Wam dziękuję!